بزرگداشت روز سهروری
1399-05-08

سلام، امروز روز سهروردی است؛ این روز فرّخ را به دوستداران حکمت اشراق تبریک می‌گوییم. درست است که برگزاری جلسات حضوری در این ایّام قدری با دشواری توأم است، ولی به طریقه‌های دیگر نیز می‌توان یادی از شیخ اشراق کرد.

از جمله می‌توان یکی از رساله‌های عربی/فارسی او را به صورت تازه‌ای ارائه نمود و کدام رساله بهتر از رسالۀ هیاکل‌النّور1 که سهروردی در آن چکیده‌ای از حکمت خود را آورده است. او این رساله را خود از عربی به پارسی برگردانیده است و بهتر دیدیم که متن هیاکل و ترجمۀ آن را در برابر یکدیگر بیاوریم تا دانش‌پژوهان به مقایسۀ آن دو بپردازند. یادداشت‌های کوتاهی نیز جهت توضیح به متن فارسی افزوده شده است.

متن هیاکل‌النّور را یکی از دانشمندان مصری به نام ابوریّان تصحیح نموده و پس از او نیز چند پژوهنده در این زمینه آثاری منتشر کرده‌اند که همگی مغتنم است، ولی در اینجا گمشده‌ای را می‌جُسته‌ایم و صرفاً به تکرار سخنان دیگران نپرداخته‌ایم.

به علاوه، پس از ارائۀ بخش اوّل نوشتۀ رنه گنون در موضوع راه و رسم مطالعۀ حکمت‌های شرق، اکنون بخش دوم آن نوشته را نیز به دوستان هدیه می‌کنیم. امید است که پویندگان راه اشراق به شوق هرچه تمام‌تر در این طریقۀ الهی قدم بردارند.2


عالیخانی

۹۹.۵.۸1. نام این رساله مأخوذ است از این فقرۀ حدیث حقیقت: «نورٌ یشرق من صبح الازل فیلوح علی هیاکل التوحید آثاره». 

2. با سپاس فراوان از همکاری سرکار خانم حسن‌زاده و سرکار خانم دکتر اسدیان.


 
هیاکل النور
دانلود
بخش دوم کتاب مقدّمۀ عمومی بر مطالعۀ تعالیم هندو

دانلود